SEWBBA Spring Contest 2015

18 May

The first contestĀ of the 2015 Welsh League Championship took place in Merthyr Tydfil on the 16th May.

Championship Section:
Adjudicator: David Hirst
1. City of Cardiff (Melingriffith) (Gareth Ritter) – 195
2. Burry Port Town (Nigel Seaman) – 194
3. Llwydcoed (Christopher Turner) – 193
4. Goodwick Brass (Matthew Jenkins) – 192
5. Pontardulais Town (Paul Jenkins) – 191

Best Instrumentalist: David Leak (cornet) – City of Cardiff (Melingriffith)
Best Horn: Ryan Howells (Goodwick Brass)

First Section:
Adjudicator: Jonathan Pippen
1. Parc & Dare (Andrew Jones) – 187
2. Markham & District (Gareth Pritchard) – 186
3. Blaenavon Town (James Jones) – 185
4. Lewis Merthyr (Gavin Pritchard) – 184
5. Melingriffith 2 (Robin Hackett) – 183
6. RAF St Athan Voluntary (Archie Hutchinson) – 181

Best Instrumentalist: Tom Everson (cornet) – Markham & District
Best Soprano: Andy Watkins (Blaenavon Town)

Second Section:
Adjudicator: David Hirst
1. Thomas Coaches Mid Rhondda (Alan Gibbs) – 184
2. Ebbw Valley (Gareth Ritter) – 183
3. Crosskeys Silver (Benjamin Atkinson) – 181
4. Briton Ferry (Jeff Pearce) – 180
5. Siendorf Arian Crwbin (Christopher Turner) – 179
6. Ynyshir (Gary Davies) – 178

Best Instrumentalist: Rob Burnett (euphonium) – Thomas Coaches Mid Rhondda

Third/Fourth Section (combined):
Adjudicator: Jonathan Pippen
1. Gwaun Cae Gurwen (Jeff Hutcherson) – 181
2. Abertillery & District (Josh Ruck) – 179
3. Newport Borough (Robin Hackett) – 178
4. Usk (Jeff Jones) – 177
5. Upper Rhondda (David Langley) – 176
6. Severn Tunnel (Christopher Bond) – 175
7. Oakdale (Kerry Bowden) – 173

Highest placed Fourth Section Band: Usk
Conductor Award: Jeff Hutcherson (Gwaun Cae Gurwen)
Best Instrumentalist: Jeremy Davies (cornet) – Gwaun Cae Gurwen
Best Euphonium: Jamie Jones (Usk)
Youngest Player: Eddie Goodings (aged 10) – Severn Tunnel

Junior Section:
Adjudicator: Nigel Seaman

Gold Awards:
Melingriffith Youth (Carol Flannery Davies)
Milford Haven Town Juniors (Bron Parratt)
Rhondda Fach Youth (Angela Westacott)

Silver Awards:
BTM Learners (Kirsty Jones)
M4 Beginners (Gareth Jones)
Oakdale Youth (Terry Wells)
St Athan & the Vale Youth (Alan Bourne)

Best Instrumentalist: Soprano Melingriffith Youth
Best Percussion Section: Milford Haven Town Juniors
Youngest Player: Noah Davies (aged 5) – Rhondda Fach Youth